Navigation

SC 1961 König Nied e.V.
Teams ➤ Third Team ➤ 2019/2020

Upcoming Events

07.02.2020 - Monthly Blitz (February)
16.02.2020 - League (Round 6)
06.03.2020 - Monthly Blitz (March)
08.03.2020 - League (Round 7)
22.03.2020 - League (Round 8)
03.04.2020 - Monthly Blitz (April)

Calendar

Last month January 2020 Next month
S M T W T F S
week 1 1 2 3 4
week 2 5 6 7 8 9 10 11
week 3 12 13 14 15 16 17 18
week 4 19 20 21 22 23 24 25
week 5 26 27 28 29 30 31

Thanks to a surprising 5,5:2,5, the third team overcame the all-female team SV Hofheim 6 in the third round of the saison.

The scoring was opened by Peter at board 8 by overcoming his young opponent as the nominal favourite. Two rooks on the f-file supported by two bishops and the queen exerted very strong pressure on the opponent's king side. After an error, the position could not be held anymore, even though the opponent continued to resist until mate was delivered.

Afterwards, Fritz and Bjarne won at boards 2 and 6.

Somewhat surprisingly, Kurt's opponent offered a draw just before the time control, which Kurt accepted immediately.

At board 5, Lam and his opponent agreed to a deserved draw in a locked position.

As the only sacrificial lamb of the day, Till had to part with a full point at board 4. A premature attempt to attack was cleverly parried by his opponent, resulting in her being a full piece up. Afterwards she routinely converted her advantage.

Volker's opponent at board 3 missed a combination forcing mate, whereas Christos had to content himself with a draw at board 1 despite having a material advantage.

To league overview

Bezirksklasse B - Round 2 - 27.10.2019 Result
  SV 1920 Hofheim 6 - SC 1961 König Nied 3  2.5 : 5.5
Board Name No. DWZ ELO   Name No. DWZ ELO  
1 Anna-Luise Heymann-Lobzhanidze 2 1867 1950 - Christos Lemonidis 1 1684 1781 0.5 : 0.5
2 Esther Engel 4 1599 1751 - Fritz Keilbar 2 1618   0.0 : 1.0
3 Christa Kaulfuß 3 1620 1727 - Volker Schmidt 3 1545   0.0 : 1.0
4 Marianne Heymann 5 1513 1639 - Till Schneider 4 1508   1.0 : 0.0
5 Ina Biesdorf 6 1438   - Tung Lam Le 5 1415   0.5 : 0.5
6 Daniela Schiller-Lückemeier 8 1183   - Bjarne Lassek 6 1385   0.0 : 1.0
7 Bettina Schmidt 7 1318   - Kurt Gentner 7 1419   0.5 : 0.5
8 Sarah Hinz E 945   - Peter Stahl E 1329   0.0 : 1.0
Standings after round 2
Rank Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 TP BP
1 SV 1997 Nauheim XX           5.5 6.0     4 11.5
2 SV 1920 Hofheim 5   XX     4.5       5.0   4 9.5
3 SC 1961 König Nied 3     XX 4.0         5.5   3 9.5
4 Sfr. Mörfelden-Walldorf     4.0 XX       4.5     3 8.5
5 SC 1975 Sulzbach   3.5     XX         6.0 2 9.5
6 SC Bad Soden 4           XX 3.5     5.5 2 9.0
7 SC Bad Soden 3 2.5         4.5 XX       2 7.0
8 SC 1921 Flörsheim 3 2.0     3.5       XX     0 5.5
9 SV 1920 Hofheim 6   3.0 2.5           XX   0 5.5
10 SC Steinbach 2         2.0 2.5       XX 0 4.5